Niejednokrotnie młody człowiek nie jest świadomy konsekwencji jakie może ponieść za zachowania, które jemu wydaja się być zwykłym ,, psikusem", ,, żartem".
To, co dla ucznia wydaje się być małostkowym incydentem, w świetle prawa często wygląda zupełnie inaczej . Dlatego ważne jest by podnieść poziom wiedzy na temat konsekwencji, aby popełniane czyny karalne nie miały destrukcyjnego wpływu na dalszą przyszłość młodego człowieka. Warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi odpowiedzialności za popełnione wykroczenia, występki, przestępstwa przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.
Przeciwdziałanie demoralizacji dziecka/ ucznia jest obowiązkiem rodzica, szkoły, społeczeństwa.
Poniżej znajdują się istotne informacje, dotyczące odpowiedzialności dzieci, rodziców lub opiekunów prawnych za czyny karalne dzieci w świetle prawa.
W części pierwszej znajduje się zbiór informacji dla rodziców/ opiekunów prawnych, natomiast część druga zawiera materiały edukacyjne dla uczniów z którymi każdy młody człowiek powinien się zapoznać .
1. Informacje dla rodziców/ opiekunów prawnych.
OBOWIĄZUJĄCA USTAWA z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich
ODPOWIEDZIALNOŚĆ NIELETNICH ZA CZYNY ZABRONIONE POD GROŹBĄ KARY
PRAWNIK ODPOWIADA
2. Informacje dla ucznia
Na chwilę przyglądnijmy się zdjęciu, które znajduje się powyżej. Wprowadzając w ruch pierwszy klocek, (który tutaj można zinterpretować jako negatywne działanie), będzie on bodźcem do przewrócenia następnego... Co się zatem stanie, gdy dojdzie już do ostatniego klocka? Podobnie jest z czynami karalnymi. W pewnym momencie nie można już zatrzymać biegu konsekwencji. Czasem jedna błędna, nieprzemyślana decyzja, może mieć nieodwracalne konsekwencje mające wpływ na dalszy los.
By mieć świadomość jakie postępowania są karalne, oraz jakie konsekwencje może ponieść uczeń, gdy łamie prawo, zapraszam do zatrzymania się na chwilę przy poniższych materiałach i zapoznania się z ich treścią.
Postępowanie w sprawach nieletnich
Wykroczenia za które również ponosi się konsekwencje prawne
Poniżej prezentacja przygotowana przez Zespół Szkół w Koniuszowej. Zapoznaj się zawartym tam zbiorem cennych informacji.
Pamiętaj!
Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, również dziecka. To czy masz lat 10, czy 15, nie zwalnia Cię z obowiązku postępowania w zgodzie z zasadami obowiązującymi w naszym społeczeństwie.
Słowniczek
Demoralizacja-odrzucenie obowiązujących norm moralnych, prowadzące do łamania prawa, rozwiązłości obyczajów itp.; też: czyjeś działania lub zachowanie powodujące u innych odrzucenie takich norm
Więcej o demoralizacji znajdziesz w linku poniżej
Wandalizm – umyślne niszczenie bez wyraźnego powodu cudzego mienia, zwłaszcza publicznego.(...)Wandalizm jako przestępstwo albo wykroczenie jest przedmiotem zainteresowania prawa karnego i wykroczeń a jako masowe zachowanie patologiczne – kryminologii i psychologii społecznej. Definicja wandalizmu ma nieostry charakter: zniszczenie własności publicznej przez tłum pseudokibiców piłkarskich może być traktowane inaczej niż wybicie szyby w szkole przez uczniów;(...) Przykłady wandalizmu:
Dewastacja – umyślne i bezprawne spowodowanie szkody w mieniu[1], niszczenie czegoś w wyniku celowego działania lub następujące wskutek zaniedbań[2]. W myśl prawa dewastacja jest zniszczeniem mienia i jest czynem zabronionym[3].
Zniszczenie mienia (rzeczy) – czyn zabroniony przez art. 288 k.k. i art. 124 k.w. polegający na niszczeniu cudzej rzeczy, uszkodzeniu jej lub uczynieniu niezdatną do użytku. Pod pojęciem uszkodzenia rozumie się każde naruszenie materii rzeczy, natomiast uczynienie rzeczy niezdatną do użytku to pozbawienie jej w całości lub w części dotychczasowych cech użytkowych bez powodowania uszkodzeń
Odpowiedzialność - prawo obowiązek ponoszenia przewidzianych przez przepisy prawne konsekwencji zachowania się własnego lub innych osób.
Według słownika PWN odpowiedzialnością jest obowiązek moralny lub prawny odpowiadania za swoje lub czyjeś czyny oraz przyjęcie na siebie obowiązku zadbania o kogoś lub o coś
Dwoma podstawowymi kategoriami odpowiedzialności są:
Odpowiedzialność moralna - jest każdym rodzajem przyjmowania na własne sumienie obowiązku opieki i odpowiadania za siebie, kogoś lub coś. W odróżnieniu od odpowiedzialności prawnej jest subiektywna i nie może być egzekwowana przez organy państwowe.
Odpowiedzialność prawna - staje się stanem faktycznym w momencie popełnienia czynu zabronionego. Występuje pomiędzy obywatelem a Państwem. Jej dokładne regulacje spisane są w ustawach.
( źródło: www.mfiles.pl )
Drogi uczniu pamiętaj, że już teraz budujesz swoją przyszłość.
By kiedyś nie były to Twoje słowa...
POWODZENIA!
Comments