top of page
Szukaj
  • A.J.Z.

Światowy Dzień Walki z Depresją- 23 luty


Chyba każdy z nas spotkał się ze słowem DEPRESJA.

Nie chodzi tu jednak o nazwę geograficzną( obszar lądu położony poniżej poziomu morza),a o stan psychiczny, który dotyka coraz większą liczbę ludności na całym świecie i jest kojarzony przede wszystkim ze smutkiem, przygnębieniem, a także tzw.bólem psychicznym...choć prowadzi również często do bólu fizycznego, objawów somatycznych.

Nie ważne czy jesteś młody czy starszy. Czy żyjesz w dobrobycie materialnym, czy ubóstwie. Depresja niestety bardzo często pojawia się niezapowiedziana i bez widocznej przyczyny. Potrafi powoli wkraść się w życie każdego z nas lub bliskich nam osób siejąc pustkę, brak chęci do życia powodując często zmęczenie samym istnieniem.

Oczywiście nie zawsze smutek, żal, przygnębienie jest już depresją. Warto zapoznać się bliżej z tym coraz częściej spotykanym zjawiskiem, aby nie przeoczyć objawów i w porę zahamować jej rozwój. Depresja bowiem, to podstępny złodziej radości życia...



Depresja to poważna choroba, która wg definicji Światowej Organizacji Zdrowia, objawia się smutkiem, utratą zainteresowań i przyjemności, poczuciem winy, niską samooceną, zaburzeniami snu i apetytu, uczuciem zmęczenia i osłabieniem koncentracji. Depresja znacząco wpływa na jakość życia pacjentów i ich zdolność funkcjonowania w każdym obszarze życia, zarówno społecznym jak i zawodowym. Depresja to czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że do roku 2020 depresja stanie się w skali świata drugą najczęstszą przyczyną niepełnosprawności wynikającej ze stanu zdrowia.

(www.forumprzeciwdepresji.pl)

W depresji prawie zawsze występuje smutek, jednak bardzo często nie oznacza on depresji. Każdy człowiek bywa czasem smutny, nie wskazuje to jednak na to, że choruje na depresję. Ważne jest jego nasilenie i czas trwania – jeśli ktoś stale (przez większą część dnia, min. 2 tyg.) odczuwa głęboki smutek, który nie podlega w zasadzie modyfikacjom przez zewnętrzne okoliczności, to prawdopodobnie możemy mieć już do czynienia z depresją. Depresja to grupa różnych zaburzeń o podobnych objawach, zarówno psychicznych, jak i fizycznych – obniżony nastrój to tylko jedna z nich.

( www.wyleczdepresje.pl)

Bywa , że patrząc na kogoś, myślimy ,, co za leń... nic mu się nie chce, użala się tylko nad sobą, wziąłby się do roboty, temu to nic do głowy nie wchodzi, znowu udaje żeby tylko nic nie robić..., spałby tylko itp." Czy zastanawiamy się wtedy, czy rzeczywiście tak jest?A może podłożem takich zachowań jest ,,kiełkująca" w takiej osobie depresja?

Spójrzmy na symptomy, które mogą wskazywać na tę chorobę

W anhedonii wyszczególnić można m.in.

-spadek zainteresowania dotychczasowym hobby, pasjami,

-brak przywiązywania uwagi do osobistego wyglądu zewnętrznego,

- niechęć do kontaktów towarzyskich, spotkań, rozmów


No dobrze, ale jak rozpoznać, czy to już depresja, czy może obniżenie nastroju, chwilowa apatia, zmęczenie jakąś sytuacją życiową?

Pomocna może być poniższa prezentacja, która nie tylko pomoże w odróznieniu smutku od depresji, ale udzieli kilku cennych wskazówek... Kliknij w link:


( fb psycholog, pedagog szkolny)


Szczególnie dla Was drodzy uczniowie.... jak myślicie, czy czarny pies dobrze odzwierciedla depresję? Nie tylko tego dowiecie się klikając w link poniżej, może komuś z Was pomoże w podjęciu kroków dotyczących Was samych, lub bliskich Wam osób.


( fb psycholog pedagog szkolny)


Pamiętaj!!!!!

Jeżeli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia wykazuje objawy, które mogą być początkiem lub istniejącej już depresji sięgnij po pomoc. To jest choroba, a każdą chorobę trzeba leczyć.


( fb psycholog, pedagog szkolny)





Potrzebujesz pomocy?Skontaktuj się również poprzez komunikator tej strony lub napisz na maila: wsparcie. gk@interia.pl

Depresji nie wolno przeoczyć...nie wolno jej dać zapanować nad życiem czy swoim, czy ukochanych nam osób, ale i krewnych, sąsiadów, osób samotnych, a czasem nawet ludzi na pozór zachowujących się bez objawów depresyjnych. Wszyscy bądźmy uważni, szczególnie w obecnym czasie, który niestety sprzyja rozpowszechnianiu się depresji. Sars cov 2 przyniósł ze sobą nie tylko zachorowania związane z chorobami układu oddechowego. To wszystko, co obecnie nas spotyka, ograniczenia, niepewność, zmiana dotychczasowego trybu życia, sprzyja niestety również coraz liczniejszym przypadkom depresji nie tylko u osób dorosłych, ale przede wszystkim również u dzieci i młodzieży.

Wspierajmy się!

22 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page